INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Barzyński      Fragment fotografii portretowej Jana Barzyńskiego - polepszonej przez AI (OpenArt), retuszowany przez iPSB.

Jan Barzyński  

 
 
1848 - 1886
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barzyński Jan (1848–1886), dziennikarz polsko-amerykański, brat ks. Michała Wincentego B., ur. w Tomaszowie lubelskim. Studjował na wydziale prawnym Szkoły Głównej w Warszawie. W r. 1871 wyjechał do Texas, gdzie był agentem »Orła Polskiego« z Wahington, Montana, po »Echu Polskiem« prawdopodobnie najstarszego pisma polskiego w Stanach Zjed. W r. 1872 resztki »Orła« zreorganizował we własne pismo »Pielgrzym« w Union, Missouri i w niem jeden z pierwszych zaczął szerzyć hasło organizacyjnego połączenia całego wychodztwa polskiego w Ameryce. Zdołał położyć pierwsze podwaliny Organizacji Polskiej w Ameryce, ale w r. 1874 połączył ją z tworzonem wówczas przez ks. Teodora Gieryka z Detroit Zjednoczeniem Polskiem Rzymsko-katolickiem. W tymże roku zaczął wydawać w Detroit »Gazetę Polską Katolicką« a dla rozszerzenia wydawnictwa stworzył spółkę: Tow. Polskie Literackie, do której prócz niego weszli: ks. Gieryk, ks. Michał Wincenty B. i kilku innych księży. W r. 1875 przeniósł »Gazetę« do Chicago i tu redagował ją do r. 1880, poczem wyjechał do St. Paul, Nebraska, skąd organizował polskie osady rolnicze. Wrócił potem do Chicago, lecz dziennikarstwem się już nie zajmował. Był jednym z najtęższych pionierów dziennikarstwa polskiego w Ameryce. W pismach swych i w działalności społecznej był stałym wyznawcą zasad katolickich i narodowych. Zmarł w r. 1886 w Chicago.

 

Kruszka W., Historją Polska w Ameryce, IV 109–111, 115; Nagiel H., Dziennikarstwo polskie w Ameryce, 45–48, 55–57; Osada St., Historja Związku Narodowego Polskiego, 49; tenże, Prasa i Publicystyka Polska w Ameryce, indeks; Wachtel K., Dzieje Zjednoczenia Pol. Rz. Kat., 62, 82, 208.

Mieczysław Haiman

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.